• Ogłoszenia

• Przeciw depresji

• 22.02.2021 21:22
        • 23 luty to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II    w Gorzycach zaprasza młodzież, rodziców i nauczycieli do śledzenia cyklu działań informacyjnych, dotyczącego upowszechniania wiedzy na temat depresji i zachęcania chorych do leczenia. Dzisiaj przedstawiamy wpis dotyczący przyczyn i  pierwszych objawów depresji.

• Depresją nazywamy stan patologicznego zaburzenia nastroju, który należy leczyć tak, jak inne choroby. Chorobę tę diagnozuje się na podstawie wywiadu z pacjentem, przede wszystkim określając stopień jej nasilenia. Do typowych objawów depresji należy poczucie wszechogarniającego smutku i przygnębienia, utrata energii życiowej, brak umiejętności przeżywania przyjemności, lęk i myśli samobójcze.

Wiele przemawia za tym, że przyczyny depresji są wyjątkowo złożone i wśród jej przyczyn jest wiele czynników, a prowadzący do depresji proces jest wieloletni. Ponadto czynniki prowadzące do choroby występują u różnych osób z różną siłą, powodując rożne typy depresji. Niemniej z pewnością w każdym typie depresji znaczącą rolę odgrywa układ neurohormonalny: podwzgórze – przysadka – nadnercza i zaburzenia jego działania, choć nie jest to jedyny czynnik rozwoju choroby.

W procesie dostarczania energii organizmowi istotną rolę odgrywają dwie drogi hormonalnej aktywacji ośrodkowego układu nerwowego.

• · Pierwsza: oś – podwzgórze-przysadka-nadnercza – odpowiada między innymi za wydzielanie hormonów aktywizujących, takich jak noradrenalina, adrenalina i dopamina.
          • · Druga: oś – podwzgórze-przysadka-tarczyca – odpowiedzialna jest za wydzielanie hormonów ułatwiających  wykorzystanie energii.

Obecnie nie sprowadza się przyczyn depresji wyłącznie do roli zaburzeń w wydzielaniu serotoniny i noradrenaliny. Z badań biologicznych mechanizmów zachodzących w naszym mózgu wynika, że depresja u większości chorych (choć nie u wszystkich) wiąże się z przewlekłym stresem. Najważniejszy hormon stresu u człowieka: kortyzol, fizjologicznie pełni też rolę substancji hamującej mechanizmy stresu, ale u osób z depresją ów mechanizm samoograniczania nie działa prawidłowo. Stężenia wielu substancji wydzielanych w stresie, są znacznie wyższe niż u osób zdrowych. Konsekwencją są zakłócenia pracy wielu ośrodków mózgu, m. in. regulujących nastrój, napęd do życia  i emocjonalność.

Zaburzenia nastroju związane są z różnymi modyfikacjami biologicznymi w centralnym układzie nerwowym. Istotą tych zmian jest tzw. zaburzenie plastyczności neuronalnej. Plastyczność neuronalna to zdolność mózgu do odpowiedniej reakcji adaptacyjnej na zmiany środowiska.  W licznych badaniach wykazano spadek neuroplastyczności u osób z depresją.

Ostatnio coraz więcej mówi się również o nowej koncepcji powstawania depresji, która związana jest z obserwacją, że w depresji dochodzi do zaburzenia fizjologicznych rytmów okołodobowych. Z prowadzonych badań wynika, że wiele funkcji biologicznych (sen, czuwanie, rytm serca, temperatura ciała) i faz wydzielania hormonów (melatonina, kortyzol, prolaktyna) występuje w określonych rytmach. Różnorodność rytmów biologicznych wiąże się z kolei z istnieniem różnego rodzaju mechanizmów regulacyjnych. W każdym organizmie istnieje wewnętrzny zegar – struktura, która zapewnia wewnętrzną synchronizację czasu oraz umożliwia adaptację do zmian środowiska. Rozregulowanie tego zegara powoduje szereg niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu organizmu, w tym również patologiczne obniżenie nastroju, rozdrażnienie, problemy ze snem, czy też z przyjmowaniem pokarmów – brak apetytu lub nadmierne przejadanie się.

Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów. Jeśli jednak przez co najmniej 14 dni występuje 5 spośród niżej wymienionych symptomów wyszczególnionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oznacza to, że należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza:

• · Jesteś smutny przez większą część dnia, niemal codziennie. Często płaczesz.
          • · Nic Cię nie cieszy. Nie jesteś zainteresowany wykonywaniem codziennych czynności przez większą część dnia, prawie każdego dnia.
          • · Czujesz się zmęczony prawie każdego dnia.
          • · Twój apetyt się zmienił, straciłeś lub przybrałeś na wadze.
          • ·  Źle sypiasz, cierpisz na bezsenność lub nadmierną senność.
          • · Czujesz się podniecony lub niespokojny, inni też to zauważają.
          • · Masz trudności ze skupieniem uwagi i myśleniem niemal każdego dnia. Nawet proste zadania wydają się trudne do rozwiązania, a decyzje niemożliwe do podjęcia.
          • · Czujesz się bezużyteczny i masz poczucie winy prawie codziennie.
          • · Odczuwasz napięcie.
          • · Myślisz o śmierci, o samobójstwie.

NIE LEKCEWAŻ TYCH OBJAWÓW
          SKORZYSTAJ Z POMOCY LEKARZA SPECJALISTY

Nieleczona depresja może się nasilać. Czym wcześniej udasz się do lekarza i rozpoczniesz leczenie tym większe są szanse na trwały powrót do zdrowia.

WAŻNE: Do lekarza psychiatry nie trzeba mieć skierowania, nie obowiązuje też rejonizacja.

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji

(czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

(czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)