Aktualności
Dzień Pluszowego Misia
- Dnia 28 listopada dzieci z oddziałów zerowych uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Podczas niecodziennych zajęć zorganizowanych przez panią Monikę Bartochowską dzieci poznały historię powstania pluszowego misia, rozwiązywały zagadki ukryte w balonach oraz wzięły udział w wielu zabawach przygotowanych specjalnie na tę okazję.8
Wizyta Samorządu Szkolnego w schronisku w Gorzycach
Samorząd Uczniowski wybrał się do schroniska w Gorzycach, aby przekazać karmę uzbieraną przez naszą szkołę. W tym roku nasi uczniowie spisali się na medal, ponieważ uzbierali dużą ilość produktów. W zamian otrzymaliśmy dyplm i podziękowanie od pracowników. Akja była koordynowana przez SU i panie: Anetę Urbaniak i Małgorzatę Prucnal.
Przedszkolaki wysyłają list do Świętego Mikołaja
- Wielkimi krokami zbliżają się Mikołajki. Dzieci z oddziałów zerowych nie mogąc się doczekać wizyty Świętego Mikołaja postanowiły napisać i wysłać do niego list. W tym celu, wspólnie z wychowawcami odwiedziły urząd pocztowy.
Będąc na miejscu zakupiliśmy znaczki i wysłaliśmy list zawierający pięknie narysowane dziecięce marzenia i świąteczne życzenia dla Mikołaja. Dzieciom pozostało już tylko cierpliwie czekać i oczywiście być bardzo grzecznymi, bo jak wszystkim wiadomo ŚWIĘTY MIKOŁAJ PRZYCHODZI TYLKO DO GRZECZNYCH DZIECI.2
Zajęcia dziennikarskie
Młode dziennikarki z klasy IVa: Hania Rutkowska i Julia Mroczkowska przeprowadzają wywiad z Panią Joanną Cioch z sekretariatu. Cała grupa dziennikarska przeprowadziła serię wywiadów z pracownikami szkoły zdobywając doświadczenie w dziennikarstwie.
Warsztaty kulinarne klas Ia i IIb
- W ostatnich dniach listopada uczniowie klasy I a i II b wzięli udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych pod hasłem „Zabawa w gotowanie”. Prowadzący zadbali o produkty i sprzęt potrzebny do wspólnego gotowania.6
Kuchnia molekularna
Uczniowie klas VI w ramach innowacji pedagogicznej "Chemia od kuchni - kuchnia molekularna i nie tylko" wykonywali metodą sferyfikacji kawior z soku pomidorowego, soku wieloowocowego i coca-coli.
6
Andrzejki 2022
23.11.2022 r. w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Samorząd uczniowski zadbał o wystrój sali. Wszystkie klasy bawiły się przy muzyce granej przez Dj. Imprezę rozpoczęli najmłodsi, którzy przebrali się za postaci z bajek i nie tylko. Nie zabrakło strażaków, księżniczek i superbohaterów.
8
Spotkanie z weterynarzem w kl. 2a
- Dnia 24 listopada w klasie 2a gościł lekarz weterynarii, pan Bogdan Zieliński. Odbyła się pogadanka na temat wykonywanego zawodu.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 20 Listopad 2022r
Dnia 22. 11.2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Kampania ta, wspierana m.in. przez organizację - UNICEF oraz Rzecznika Praw Dziecka, odbywa się corocznie w listopadzie i jest upamiętnieniem uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Wychowawcy klas, na podstawie materiałów przygotowanych przez UNICEF, przeprowadzili zajęcia edukacyjne, przybliżające uczniom Konwencje o Prawach Dziecka.
Uczniowie w czasie godzin wychowawczych uczestniczyli w debatach, dyskutowali na temat praw dziecka, oglądali prezentacje i filmy edukacyjne. W klasie V a i c została przeprowadzona godzina wychowawcza online przez Panią psycholog, „ Super nianię” Dorotę Zawadzką, została zaproszona przez Panią Dagmarę Gielarek . Pani Dorota przeprowadziła zajęcia pt. „Jesteśmy dziećmi, mamy swoje prawa” i zapoznała uczniów z wybranymi, najważniejszymi prawami. Przeprowadziła pogadankę na temat sytuacji dzieci i warunków życiowych na świecie, gdzie podstawowe ich prawa takie jak : prawo do nauki, do zabawy, do wypoczynku, do ochrony zdrowia są łamane. Mówiła również o obowiązkach, jakie mają dzieci w stosunku do swoich praw. Pani Dorota poinformowała uczniów o możliwości skorzystania
z numerów telefonów zaufania, kiedy dzieje się coś złego mogą zadzwonić i porozmawiać z osobą, która ich wysłucha
i udzieli pomocy. Nie zabrakło również refleksji, wspomnień o Januszu Korczaku, który mówił że „ Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci - są ludzie”. Na zakończenie lekcji uczniowie mieli możliwość porozmawiania z panią Zawadzką, mogli zadawać pytania na które udzielała odpowiedzi.W holu korytarza przygotowano także interesującą i kolorową gazetkę szkolną dla uczniów, rodziców i odwiedzających naszą szkołę – o prawach dziecka. Zostały również przygotowane prace plastyczne na ogólnopolski konkurs plastyczny
pt.” Prawa Dziecka Oczami Dzieci – pragniemy pokoju na świecie”.Działania podjęte w szkole mają uświadomić uczniom o ważnych wartościach takich jak: tolerancja, dyskryminacja, szacunek do drugiego człowieka i są symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa w dalszym ciągu nie są przestrzegane. Uważamy, że dzięki tej akcji dzieci będą bardziej świadome swoich praw, nie zapominając jednak o swoich obowiązkach, wynikających z roli ucznia, dziecka swoich rodziców, Polaka i jednostki żyjącej w społeczeństwie.
Dziecko to mały człowiek, który uczy się żyć –My dorośli mamy dzieciom w tym pomagać… Dbajmy, aby było ono otoczone miłością, aby było wychowywane w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy. To My ponosimy wspólną odpowiedzialność za wychowanie i za rozwój swoich dzieci - troszczmy się o nich, pielęgnujmy, chrońmy, dbajmy i wspierajmy.
Dziękuję wszystkim WYCHOWAWCOM , UCZNIOM za aktywne włączenie się do akcji.
Dzień Postaci z Bajek w świetlicy
- Wspomnienie z wydarzeń w Świetlicy Szkolnej kl. 0-3. Międzynarodowy Dzień Bajek. Świetliczaki kl. 0 gościły w swojej sali starsze koleżanki, uczennice kl. 5 Marcelinę, Wiktorię, Olę oraz Łucję. Dziewczynki poprzebierane w stroje postaci z bajek zachęciły świetliczaków kl. 0-3 do wspólnej zabawy z okazji Dnia Bajek.3
Mała książka wielki człowiek - klasy I
- Instytut Książki rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.
16 listopada Warsztaty z Optometrystą
Koło #LaboratoriaPrzyszłości - 16 listopada Warsztaty z Optometrystą.
Drugi etap prac za nami. Podczas spotkania p.Weronika Kołeczek -optometrystą, wytłumaczyła nam podstawowe zasady higieny wzroku oraz jego funkcjonowanie. Dowiedzieliśmy się jak ćwiczyć i relaksować oczy po długiej pracy przy ekranach komputera, telefonu jak rozluźniać mięśnie oka. Fiksacja, Stroboskop, Widzenie trójwymiarowe Fliper, Akomodacja - to niektóre z poznanych pojęć. Pani udzieliła nam wielu wskazówek dotyczących naszego projektu, zajęcia przebiegły nam bardzo szybko, przyjemnie i w miłej atmosferze. Używaliśmy różnorakich narzędzi przygotowanych przez Panią Weronikę aby sprawdzić jakość naszego wzroku. Dzięki spotkaniu pytania które mieliśmy odnośnie naszego projektu zostały wyjaśnione.
Mamy motywację i wiedzę do dalszej pracy.
Dziękujemy za cenne uwagi.6
Obchody 11-tego Listopada w świetlicy
- W naszej Świetlicy Szkolnej obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W dzień poprzedzający 11 Listopada, uczniowie kl. 0-3 integrowali się poprzez aktywne uczestnictwo we wspólnej akademii z okazji tego uroczystego święta.
Spotkanie z panią doktor stomatologii - Magdaleną Przywarą.
W oddziałach zerowych odbyło się spotkanie z panią doktor stomatologii - Magdaleną Przywarą. Celem wizyty była pogadanka na temat ważności oraz konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych wśród dzieci.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w oddziałach zerowych
#unicefpoland #WorldChildrensDay
Ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych oraz radzenie sobie w sytuacjach naruszania tychże praw.
3
Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych
W naszej szkole 15 listopada 2022 r w ramach projektu ogólnopolskiego „ Każdy inny
– wszyscy równi”, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych. Koordynatorem akcji , była Pani Dagmara Gielarek. Do naszej szkoły zawitała delegacja z Polskiego Związku Osób Niewidomych z Rzeszowa oraz ze Stalowej Woli Obręb Podkarpacki. Pani Małgorzata Przyboś dyrektor Okregu Podkarpackiego PZN, pani Aneta Długosz pracownik PZN, pani Renata Stankiewicz prezes PZN w Stalowej Woli, pani Anna Topa wiceprezes PZN, pan Stanisław Świąder członek zarządu oraz pan Dariusz Bańka instruktor strzelectwa. W szkole odbyły się warsztaty, których celem było kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych. Przygotowanie uczniów do udzielenia właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych wzrokowo. W programie znalazły się prelekcja plus warsztaty przeprowadzone przez panią Małgorzatę Przyboś dyrektor PZN. W ramach ćwiczeń było strzelanie z broni pneumatycznej laserowej pod okiem instruktora strzelectwa pana Dariusza Bańka oraz pani Anny Topa mistrzyni w strzelectwie pneumatycznym osób niewidomych i słabowidzących. W trakcie zajęć zostały zaprezentowane różne przedmioty i urządzenia, które pomagają niewidomym na co dzień. Uczniowie podczas warsztatów mieli okazję, choć w malutkim stopniu, zmierzyć się z zadaniami, które codziennie pokonują osoby niewidome. Nasi goście przybliżyli uczestnikom w jaki sposób przemieszczają i poruszają się ludzie niewidomi, pokazali specjalne okulary gogle, biała laskę. Ponadto zostały zaprezentowane inne przedmioty i urządzenia min: specjalna klawiatura do pisania alfabetem brajla, podręcznik do czytania pisany bardzo dużą czcionką, zeszyty z grubą liniaturą, zegarek brajlowski głośno – mówiący, czytak do czytania nagranych książek, lupy dla osób słabowidzących do czytania tekstu i oglądania przedmiotów. Metr do mierzenia opisany znakami brajlowskimi, urządzenie identyfikujące kolory, które jest szczególnie pomocne dla osób żyjących samotnie. Najczęściej przydaję się przy dobieraniu ubrań o odpowiednim kolorze np. skarpetek czy przy segregowaniu prania. Mówiący telefon, elektroniczny lokalizator kluczy, płynomierz oraz ciśnieniomierz i termometr do pomiaru temperatury ciała głośno – mówiący.
Tego typu zajęcia, podczas których uczniowie mogą zobaczyć, dotknąć przedmiotów
codziennego użytku, są cennym źródłem wiedzy ale też bardzo wyjątkowym przeżyciem,
którego same mogą doświadczyć i zapamiętać. W naszej szkole działa w ramach Laboratorium Przyszłości telewizja szkolna, właśnie dzięki niej powstało nagranie z warsztatów oraz zostały przeprowadzone wywiady z Panią Małgorzatą Przyboś dyrektor PZN oraz panem Stanisławem Świąder członkiem zarządu, który cierpi na dysfunkcję wzroku od urodzenia za co bardzo dziękujemy . Jeszcze raz pięknie dziękujemy przedstawicielom PZN za to że byliście z nami oraz współorganizatorom akcji: pani Anecie Urbaniak, pani Iwonie Kaczor, pani Karolinie Kozieł, pani Ewelinie Kroker, pani Małgorzacie Ogorzałek.
Projekt edukacyjny „Zakładka z mojej książki” Klasy IV
W okresie od września do końca października uczniowie klas czwartych realizowali
projekt „Zakładka z mojej książki”.
Celem projektu było rozwijanie kompetencji czytelniczych, propagowanie
czytelnictwa i zachęcanie uczniów do sięgania po literaturę dla nich przeznaczoną.
Uczniowie wypożyczali z biblioteki szkolnej dowolną książkę. Po przeczytaniu książki,
zaprojektowali i wykonali na lekcji plastyki zakładkę z motywem z przeczytanej książki.
Efekty pracy dzieci zostały zaprezentowane na wystawie na auli szkolnej.
Pierwsze osiągnięcia uczennicy z klasy 1 A
Uczennica klasy 1 A Emilka Maj wzięła udział w Gminnym Konkursie Plastycznym „Barwy Niepodległości”, który zorganizowany został w Szkole Podstawowej nr 1 w Gorzycach. Emilka otrzymała wyróżnienie, a także nagrody w postaci książki „Historia Polski dla dzieci” i pastele.
Projekt edukacyjny Poczytam Ci mamo, poczytam Ci tato Klasy II
- Dzieci z klas drugich głośno czytały rodzicom, codziennie około 15 minut wybraną książkę, wypożyczoną z biblioteki szkolnej. Dzieci założyły dzienniczki czytania, w których zapisywały tytuły czytanych książek, datę czytania i potwierdzały wpis własnoręcznym podpisem.
Wycieczka kl 1a do Fabryki Bombek Choinkowych
- Szklane ozdoby cieszą oczy wszystkich w każde Święta Bożego Narodzenia. To najbardziej popularna grudniowa dekoracja.14 listopada klasa 1 A udała się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych w Nowej Dębie.2
Archiwum Aktualności