• Aktualności

            • Projekt edukacyjny „Lektury naszych rodziców” Klasy V

            •    W ramach udziału naszej szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa
              2021-2025 klasy V brały udział w projekcie pt. "Lektury naszych Rodziców". Od drugiej połowy września do końca listopada dzieci zbierały informacje o książkach, jakie czytali w dzieciństwie ich rodzice. Następnie wybierali jedną z nich i wypożyczali ze zbiorów biblioteki szkolnej do samodzielnego przeczytania.
                 Dzięki rozmowom z rodzicami, uczniowie mieli okazję poznać inne lektury, niektórzy
              bardzo zainteresowali się książkami spoza obecnego kanonu lektur.
                 Na podstawie przeczytanej książki uczniowie tworzyli dowolną techniką prace plastyczne ilustrujące wybrany fragment książki. Prace zostały wykonane na lekcjach plastyki w listopadzie. Wszystkie prace zostały zaprezentowane w formie wystawy na auli szkolnej. Uczniowie mogli podziwiać prace kolegów na przerwach, a rodzice przy okazji wizyty w szkole związanej z wywiadówką.


            • Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej

            •    Światowy Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. W związku z tym 24 listopada 2022 r. w bibliotece szkolnej był obchodzony Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia, pluszowego przyjaciela dzieci.
                 Święto to ustanowiono w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zastrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
                 Wszystkim uczniom o tym dniu przypominała gazetka biblioteczna. Z okazji tego święta do biblioteki zaproszono uczniów klas 0 – III wraz z wychowawcami W tym dniu dzieci przyszły do biblioteki ze swoimi ulubionymi pluszakami. W bibliotece czekał na nich nasz biblioteczny pluszowy miś, z którym się mogli przywitać i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie
              Na stoliku w bibliotece wyeksponowano książki dotyczące misiów bajkowych jak i misiów prawdziwych. Po zapoznaniu się z historią święta, odbyła się pogadanka o misiach. Dzieci zaprezentowały także swoje misie. Na pamiątkę spotkania maluchy otrzymały kolorowankę, którą mieli pokolorować już w klasie oraz cytaty z książki „Kubuś Puchatek”
              Zainteresowanie uczniów świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek miś jest
              ulubioną maskotką dzieci, że moda na misie nie przemija.
              Spotkanie upłynęło w atmosferze radości i dobrej zabawy.


            • Projekt edukacyjny „Poczytaj mi Mamo, poczytaj mi Tato” Klasy I

            •    Rodzice pierwszoklasistów czytali swoim dzieciom do snu wybraną bajkę, wypożyczoną z biblioteki szkolnej lub bajkę z domowych biblioteczek.
                 Celem projektu było wprowadzenie dzieci w świat literatury, budzenie zaciekawienia książką, nabywanie nawyku dbania o książki szanowania ich, budowanie więzi między rodzicem a dzieckiem.
                 Dzieci po wysłuchaniu bajek tworzyły ilustracje, przedstawiające bohatera lub wydarzenie z bajki. Po zakończeniu projektu pierwszaki przyniosły do biblioteki szkolnej swoje prace opatrzone podpisem i tytułem książki. Prace dzieci zostały zaprezentowane na tablicach na auli szkolnej.

               

            • Dzień Pluszowego Misia

            • Dnia 28 listopada  dzieci z oddziałów zerowych uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Podczas niecodziennych zajęć  zorganizowanych przez panią Monikę Bartochowską dzieci poznały historię powstania pluszowego misia, rozwiązywały zagadki ukryte w balonach oraz  wzięły udział w  wielu zabawach przygotowanych specjalnie na tę okazję.

            • Wizyta Samorządu Szkolnego w schronisku w Gorzycach

            • Samorząd Uczniowski wybrał się do schroniska w Gorzycach, aby przekazać karmę uzbieraną przez naszą szkołę. W tym roku nasi uczniowie spisali się na medal, ponieważ uzbierali dużą ilość produktów. W zamian otrzymaliśmy dyplm i podziękowanie od pracowników. Akja była koordynowana przez SU i panie: Anetę Urbaniak i Małgorzatę Prucnal.

            • Przedszkolaki wysyłają list do Świętego Mikołaja

            • Wielkimi krokami zbliżają się Mikołajki. Dzieci z oddziałów zerowych  nie mogąc się doczekać wizyty Świętego  Mikołaja postanowiły napisać i wysłać do niego list. W tym celu, wspólnie z wychowawcami odwiedziły urząd pocztowy.
              Będąc na miejscu zakupiliśmy znaczki i wysłaliśmy list zawierający pięknie narysowane dziecięce marzenia i świąteczne życzenia dla Mikołaja. Dzieciom pozostało już tylko cierpliwie czekać i oczywiście być bardzo grzecznymi, bo jak wszystkim wiadomo ŚWIĘTY MIKOŁAJ PRZYCHODZI TYLKO DO GRZECZNYCH DZIECI. 

            • Zajęcia dziennikarskie

            • Młode dziennikarki z klasy IVa: Hania Rutkowska i Julia Mroczkowska przeprowadzają wywiad z Panią Joanną Cioch z sekretariatu. Cała grupa dziennikarska przeprowadziła serię wywiadów z pracownikami szkoły zdobywając doświadczenie w dziennikarstwie.

            • Warsztaty kulinarne klas Ia i IIb

            • W ostatnich dniach listopada uczniowie klasy I a i II b wzięli udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych pod hasłem „Zabawa w gotowanie”. Prowadzący zadbali o produkty i sprzęt potrzebny do wspólnego gotowania.

            • Kuchnia molekularna

            • Uczniowie klas VI w ramach innowacji pedagogicznej "Chemia od kuchni - kuchnia molekularna i nie tylko" wykonywali metodą sferyfikacji kawior z soku pomidorowego, soku wieloowocowego i coca-coli.


            • Andrzejki 2022

            • 23.11.2022 r. w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Samorząd uczniowski zadbał o wystrój sali. Wszystkie klasy bawiły się przy muzyce granej przez Dj. Imprezę rozpoczęli najmłodsi, którzy przebrali się za postaci z bajek i nie tylko. Nie zabrakło strażaków, księżniczek i superbohaterów. 

               

            • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 20 Listopad 2022r

            • Dnia  22. 11.2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.  Kampania ta, wspierana m.in. przez organizację - UNICEF oraz Rzecznika Praw Dziecka, odbywa się corocznie w listopadzie i jest upamiętnieniem uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Wychowawcy  klas, na podstawie materiałów przygotowanych przez  UNICEF,  przeprowadzili  zajęcia edukacyjne, przybliżające uczniom Konwencje o Prawach Dziecka.

                          Uczniowie w czasie godzin wychowawczych uczestniczyli w debatach, dyskutowali na  temat praw dziecka, oglądali  prezentacje i filmy edukacyjne. W klasie V a i c została przeprowadzona godzina wychowawcza online przez Panią psycholog, „ Super nianię” Dorotę Zawadzką, została zaproszona przez Panią Dagmarę Gielarek .  Pani Dorota przeprowadziła zajęcia pt. „Jesteśmy dziećmi, mamy swoje prawa” i zapoznała uczniów  z wybranymi, najważniejszymi prawami.  Przeprowadziła pogadankę na temat   sytuacji dzieci i warunków życiowych na  świecie, gdzie podstawowe ich prawa  takie jak : prawo  do nauki, do zabawy, do wypoczynku, do ochrony zdrowia  są łamane. Mówiła również o obowiązkach, jakie mają dzieci w stosunku do swoich praw. Pani Dorota poinformowała uczniów o możliwości skorzystania
              z numerów telefonów zaufania, kiedy dzieje się coś złego mogą zadzwonić i porozmawiać z osobą, która ich wysłucha
              i udzieli pomocy. Nie zabrakło również refleksji, wspomnień o Januszu Korczaku, który mówił że „ Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci - są ludzie”. Na zakończenie lekcji uczniowie mieli możliwość porozmawiania z panią Zawadzką, mogli zadawać pytania na które udzielała odpowiedzi.

              W holu korytarza  przygotowano także interesującą i kolorową  gazetkę szkolną dla uczniów, rodziców i odwiedzających naszą szkołę – o prawach dziecka. Zostały również przygotowane prace plastyczne na ogólnopolski konkurs plastyczny
              pt.” Prawa Dziecka Oczami Dzieci – pragniemy pokoju na świecie”.

                          Działania podjęte w szkole  mają uświadomić uczniom o ważnych wartościach takich jak: tolerancja, dyskryminacja, szacunek do drugiego człowieka  i są symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa w dalszym  ciągu nie są przestrzegane. Uważamy, że dzięki tej akcji dzieci będą bardziej świadome swoich praw,  nie zapominając  jednak o swoich obowiązkach, wynikających z roli ucznia, dziecka swoich rodziców, Polaka i jednostki żyjącej w społeczeństwie.

                          Dziecko to mały człowiek, który uczy się żyć –My dorośli mamy dzieciom  w tym pomagać… Dbajmy, aby było ono otoczone miłością, aby było wychowywane w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy. To My ponosimy wspólną odpowiedzialność za  wychowanie i za rozwój swoich dzieci - troszczmy się  o nich, pielęgnujmy, chrońmy, dbajmy i  wspierajmy.

                          Dziękuję  wszystkim WYCHOWAWCOM , UCZNIOM  za aktywne włączenie się do  akcji. 


            • Dzień Postaci z Bajek w świetlicy

            • Wspomnienie z wydarzeń w Świetlicy Szkolnej kl. 0-3. Międzynarodowy Dzień Bajek. Świetliczaki kl. 0 gościły w swojej sali starsze koleżanki, uczennice kl. 5 Marcelinę, Wiktorię, Olę oraz Łucję. Dziewczynki poprzebierane w stroje postaci z bajek zachęciły świetliczaków kl. 0-3 do wspólnej zabawy z okazji Dnia Bajek.

            • Mała książka wielki człowiek - klasy I

            • Instytut Książki rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która  została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.
               
            • 16 listopada Warsztaty z Optometrystą

            • Koło #LaboratoriaPrzyszłości - 16 listopada Warsztaty z Optometrystą. 

              Drugi etap prac za nami. Podczas spotkania p.Weronika Kołeczek -optometrystą, wytłumaczyła nam podstawowe zasady higieny wzroku oraz jego funkcjonowanie. Dowiedzieliśmy się jak ćwiczyć i relaksować oczy po długiej pracy przy ekranach komputera, telefonu jak rozluźniać mięśnie oka. Fiksacja, Stroboskop, Widzenie trójwymiarowe Fliper, Akomodacja - to niektóre z poznanych pojęć. Pani udzieliła nam wielu wskazówek dotyczących naszego projektu, zajęcia przebiegły nam bardzo szybko, przyjemnie i w miłej atmosferze. Używaliśmy różnorakich narzędzi przygotowanych przez Panią Weronikę aby sprawdzić jakość naszego wzroku. Dzięki spotkaniu pytania które mieliśmy odnośnie naszego projektu zostały wyjaśnione.
              Mamy motywację i wiedzę do dalszej pracy. 
              Dziękujemy za cenne uwagi. 


            • Obchody 11-tego Listopada w świetlicy

            • W naszej Świetlicy Szkolnej obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W dzień poprzedzający 11 Listopada, uczniowie kl. 0-3 integrowali  się poprzez aktywne uczestnictwo we wspólnej akademii z okazji tego uroczystego święta.

            • Spotkanie z panią doktor stomatologii - Magdaleną Przywarą.

            • W  oddziałach zerowych odbyło się spotkanie z panią doktor stomatologii - Magdaleną Przywarą. Celem wizyty była pogadanka na temat ważności oraz  konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych wśród dzieci.

               

            • Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych

            • W naszej szkole 15 listopada 2022 r w ramach projektu ogólnopolskiego „ Każdy inny
              – wszyscy równi”, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych. Koordynatorem akcji , była Pani Dagmara Gielarek. Do naszej szkoły zawitała delegacja z Polskiego Związku Osób Niewidomych z Rzeszowa oraz ze Stalowej Woli Obręb Podkarpacki. Pani Małgorzata Przyboś dyrektor Okregu Podkarpackiego PZN, pani Aneta Długosz pracownik PZN, pani Renata Stankiewicz prezes PZN w Stalowej Woli, pani Anna Topa wiceprezes PZN, pan Stanisław Świąder członek zarządu oraz pan Dariusz Bańka instruktor strzelectwa. W szkole odbyły się warsztaty, których celem było kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych. Przygotowanie uczniów do udzielenia właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych wzrokowo. W programie znalazły się prelekcja plus warsztaty przeprowadzone przez panią Małgorzatę Przyboś dyrektor PZN. W ramach ćwiczeń było strzelanie z broni pneumatycznej laserowej pod okiem instruktora strzelectwa pana Dariusza Bańka oraz pani Anny Topa mistrzyni w strzelectwie pneumatycznym osób niewidomych i słabowidzących. W trakcie zajęć zostały zaprezentowane różne przedmioty i urządzenia, które pomagają niewidomym na co dzień. Uczniowie podczas warsztatów mieli okazję, choć w malutkim stopniu, zmierzyć się z zadaniami, które codziennie pokonują osoby niewidome. Nasi goście przybliżyli uczestnikom w jaki sposób przemieszczają i poruszają się ludzie niewidomi, pokazali specjalne okulary gogle, biała laskę. Ponadto zostały zaprezentowane inne przedmioty i urządzenia min: specjalna klawiatura do pisania alfabetem brajla, podręcznik do czytania pisany bardzo dużą czcionką, zeszyty z grubą liniaturą, zegarek brajlowski głośno – mówiący, czytak do czytania nagranych książek, lupy dla osób słabowidzących do czytania tekstu i oglądania przedmiotów. Metr do mierzenia opisany znakami brajlowskimi, urządzenie identyfikujące kolory, które jest szczególnie pomocne dla osób żyjących samotnie. Najczęściej przydaję się przy dobieraniu ubrań o odpowiednim kolorze np. skarpetek czy przy segregowaniu prania. Mówiący telefon, elektroniczny lokalizator kluczy, płynomierz oraz ciśnieniomierz i termometr do pomiaru temperatury ciała głośno – mówiący.
              Tego typu zajęcia, podczas których uczniowie mogą zobaczyć, dotknąć przedmiotów
              codziennego użytku, są cennym źródłem wiedzy ale też bardzo wyjątkowym przeżyciem,
              którego same mogą doświadczyć i zapamiętać. W naszej szkole działa w ramach Laboratorium Przyszłości telewizja szkolna, właśnie dzięki niej powstało nagranie z warsztatów oraz zostały przeprowadzone wywiady z Panią Małgorzatą Przyboś dyrektor PZN oraz panem Stanisławem Świąder członkiem zarządu, który cierpi na dysfunkcję wzroku od urodzenia za co bardzo dziękujemy . Jeszcze raz pięknie dziękujemy przedstawicielom PZN za to że byliście z nami oraz współorganizatorom akcji: pani Anecie Urbaniak, pani Iwonie Kaczor, pani Karolinie Kozieł, pani Ewelinie Kroker, pani Małgorzacie Ogorzałek.


            • Projekt edukacyjny „Zakładka z mojej książki” Klasy IV

            •    W okresie od września do końca października uczniowie klas czwartych realizowali
              projekt „Zakładka z mojej książki”.
                 Celem projektu było rozwijanie kompetencji czytelniczych, propagowanie
              czytelnictwa i zachęcanie uczniów do sięgania po literaturę dla nich przeznaczoną.
                 Uczniowie wypożyczali z biblioteki szkolnej dowolną książkę. Po przeczytaniu książki,
              zaprojektowali i wykonali na lekcji plastyki zakładkę z motywem z przeczytanej książki.
              Efekty pracy dzieci zostały zaprezentowane na wystawie na auli szkolnej.